2016

Delancey UK Schools Chess Challenge is an annual competition where the best players in all schools (Primary and Secondary) go through a number of local, regional and National competitions to find the best player(s) in all age groups. The highest placed player in each school reaching a particular total will qualify for the Megafinal at Saddleworth School in May. Scoring 4 out of 6 in the MEGAFINAL qualifies you for Northern GIGAFINAL in July 16.

Northern Gigafinal

Competitor School Performance
Jack Ellidge St James 3 out of 6     GIGAFINAL in July 16 (4pts required for Terrafinal)

Megafinal Results 30th April

Competitor School Performance
Jack Ellidge St James 4.5 out of 6     QUALIFIED for the GIGAFINAL in July 16 (4pts required)
Jacob Hunt St Thomas  3 out of 6  

As a result of the club competition, CSC and Last Chance Saloon we have 3 qualifiers for the Megafinal on the 30th April. Jack Ellidge, Ella Keech and Jacob Hunt. Well done to those 3.

LAST CHANCE SALOON RESULTS - Sat 16th April at 3Cs chess club.

Competitor School Performance
Jacob Hunt St Thomas 4 out of 6     QUALIFIED (3rd place overall)
Kian Winkler St Thomas  3 out of 6  
Eleanor Higginbottom St James 3 out of 6 (first competition - miss out on Best Girl prize on tiebreak
Ethan Lancaster St Thomas 3 out of 6 (first competition)                           
Jarrett Hayes St James 2 out of 6
Alyssa Varlow St James 1.5 out of 6
Aaron Varlow St James 1 out of 6

Jack Ellidge has qualified automatically for the Mega final at Saddleworth School on Sat 30th April

Ella Keech has qualified through the CSC Competition on Sat 2nd April

The following are invited to the Last Chance Saloon on 3cs Sat 16th April.

Jarrett, Alyssa, McKenzie, Aaron W, Aaron V and Eleanor (St James),

Ethan, Jacob, Kian and Sarah (St Thomas).

St James' Qualifier

 

NAME

Year

Rd1

Rd2

Rd3

Rd4

Rd5

Position

1 Alexia 3 1   (12)  2 (3) 3 (19)  5 (2) 6 (19)  13th
2 Joshua 2   (Bye) 3 (16) 4 (4) 6 (1) 8 (18)  10th=
3 William  1   (11) 4 (1) 5 (10)  8 (19) 9 (16)  9th
4 Gabbie   1   (15) 3 (18) 6 (2)  9 (17)  11 (8)  4th=
5 McKai  1   (14) 3 (BYE) WD WD WD W/D
6 Jack E  3    (7) 6 (8) 9 (12) 12 (14) 15 (10)  1st
7 Ryan  1   (6) WD WD  WD WD  W/D
8 Jack H  3   (16)  4 (6) 5 (15) 8 (18) 10 (4) 7th=
9 Hannah  1   (10)  3 (BYE) WD  WD  WD  W/D
10 McKenzie  3    (9)  4 (14) 7 (3)  10 (15) 11 (6)  4th=
11 Lizzie  3    (3)  WD WD  WD WD  W/D
12 Jarrett  3    (1) 6 (15) 7 (6)  10 (16)  12 (BYE) 2nd=
13 Hayden  2   (17)  WD WD  WD  WD  W/D
14 Alyssa  3   (5) 6 (10) 9 (17)  10 (6) 12 (BYE) 2nd=
15 Eleanor 3   (4) 4 (12) 7 (8)  8 (10) 11 (17)  4th=
16 Aaron W 1   (8) 4 (2) 7 (18)  8 (12) 11 (3)  4th=
17 George 5 2   (13) 5 (19) 6 (14)  7 (4)  8 (15)  10th=
18 Lucy 3 2  (BYE) 4 (4) 5 (16)  6 (8)  8 (2) 10th=
19 Aaron V 3 2  (BYE) 3 (17) 6 (1)  7 (3)  10 (1) 7th=

St Thomas' Qualifier

 

NAME

Year

Rd1

Rd2

Rd3

Position

1 Kian 6 3   (8)  6 (4) 7 (3) 3rd=
2 Jacob 3   (7) 4 (3)  7 (6) 3rd=
3 Ella 3   (5) 6 (2) 9 (1) 1st
4 Eden 3   (6) 4 (1)  5 (9)  5th=
5 Scarlett  1   (3) 3 (Bye)  5 (Bye) 8th=
6 Sarah 1   (4) 4 (7) 5 (2) 5th=
7 Mustapha 1   (2) 2 (6) 3 (11) 10th=
8 Taylor 1   (1)  3 (10) WD  WD
9 Ethan  3 2   (Bye)  5 (11)  8 (4)  2nd
10 Dylan  1   (Abs)  3 (8) 5 (Bye)  8th=
11 Alex 3 1   (Abs)  2 (9)  5 (7) 7th=
Copyright © Chess Tutor, 2011-2017. All Rights Reserved.
Website Design and VPS Cloud Hosting by Uxello.

Switch to Desktop ViewSwitch to Mobile View