2019

Delancey UK Schools Chess Challenge is an annual competition where the best players in all schools (Primary and Secondary) go through a number of local, regional and National competitions to find the best player(s) in all age groups. Qualifying for the Megafinal at Saddleworth School on Sat 18th May 2019 was via the CSC competition on 23rd March and Last Chance Saloon (April). Scoring 3.5 out of 6 in the MEGAFINAL qualifies you for Northern GIGAFINAL on July 19.

Check out the official website (this is where you sign up for the MEGAFINAL)- https://www.delanceyukschoolschesschallenge.com/

Challengers

Competitor School Signed Up Performance
Lawrence Moustafa St James Yes 4 out of 6 (9th place finish seeded 24)

Northern Gigafinal

Competitor School Signed up Performance
Nathan Li Private Yes (Sun) 2
Ethan Lancaster St Thomas Yes (Sun) 2.5 
Alex Hollingworth St Thomas No  
Lawrence Moustafa St James Yes (Sat) 4 (Q) Challengers 
Dylan Crothers St James Yes (Sat)
Lucy Lowe St James Yes (Sun) 3.5 
Patrick Shaw St James Yes (Sat)
Austin Butterworth St Thomas Yes (Sat)
Leon Li Private Yes (Sat)
Sithun De Silva Private Yes (Sat)
James Cooper St James Yes (Sat)

 

Megafinal Results

Competitor Yr School Available Performance
Nathan Li 7 Private Booked  3.5 (Q) 
William Hardman-Elliott 6 St James Booked 2.5
Patrick Shaw 5 St James Booked  3.5 (Q)
Lucy Lowe 5 St James Booked 2.5 (Q) - U10 Suprema
Lawrence Moustafa 5 St James Booked 4.5 (Q) 3rd
Leon Li 4 Private Booked  3.5 (Q)
Sithun De Silva 3 Private Booked 4 (Q) U8 Supremo 
Austin Butterworth 5 St Thomas Booked 4.5 (Q) 3rd= 
Ethan Lancaster  6 St Thomas Booked 3.5 (Q) 
Alex Hollingworth 6 St Thomas Booked 3.5 (Q) 
Dylan Crothers 5 St James POD 3.5 (Q) 
James Cooper 3 St James Booked 3.5 (Q) 3rd  
Ayaan Iltaf 5 St James Booked 2.5 

 

NOTE - Austin Butterworth, Ethan Lancaster and Alex Hollingworth qualify automatically due to selection for the Oldham town team

LAST CHANCE SALOON QUALIFIERS RESULTS - SAT 27th APRIL

      ROUND  
  Year B/G 1 2 3 4 5 6 Comments
James Cooper 3 B 0.5  1.5 2.5  3.5  Q
Jess Caton 3 G 1 2 2  
Dylan Crothers 5 B 2 3
Oliver Cheshire 3 B 1.5  1.5 2.5  3.5   
Ayaan Iltaf 5 B 1 2 3 3.5 4 4 Q

 

Challengers 27th Apr 2019 

      ROUND  
  Year B/G 1 2 3 4 5 6 Comments
Austin Butterworth 5 1.5  2.5  3.5  4.5   
Ethan Lancaster 6 B 2.5  3.5  4.5   
William Hardman-Elliott 6 B 2 3  
Sithun De Silva 3 B 1.5  1.5   
Leon Li 4 B  
Nathan Li 7 B 1  
Patrick Shaw 5 B 1.5   
Lawrence Moustafa 5 B 2.5 3.5  4.5   

 CSC Qualifier - Sat 23rd March 2019

      ROUND  
  Year B/G 1 2 3 4 5 Comments
Nathan Li 7 B  0.5 1.5 2.5
Ethan Lancaster 6 B  0 1 Q (town team)
William Hardman-Elliott 6 B  1 3.5 Q - Top yr 6 
Alex Hollingworth 6 B  1 WD  Q (town team)
Dylan Crothers 5 B  0.5 0.5  1.5  2.5  2.5   
Ayaan Iltaf 5 B 2.5  2.5   
Lawrence Moustafa 5 B 1 Q - Yr 5 (2nd) 
Austin Butterworth 5 B 1 Q (town team)
Patrick Shaw 5 B 0.5 1.5 1.5  2.5  3.5  Q
Lucy Lowe 5 G 0 Q - Best Yr 5 girl 
Emily Winkler 5 G  
Otis Kershaw 4 B 2.5   
Leon Li 4 B 3.5  Q
James Cooper 3 B  
Jessica Caton 3 G  
Sithun De Silva 3 B 1.5  2.5  3.5  4.5  Q -  Best Yr 3

 

 

 
Copyright © Chess Tutor, 2011-2019. All Rights Reserved.
Website Design and VPS Cloud Hosting by Uxello.

Switch to Desktop ViewSwitch to Mobile View